Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna ARTYKUŁ SPONSOROWANY Usługi faktoringu plusy i minusy

Usługi faktoringu plusy i minusy

autor Archeolog
138 wyświetleń

Biznes w obecnych czasach opiera się w dużej mierze na płatnościach z długimi terminami. O ile dla odbiorców tego typu rozwiązanie ma sporo korzyści, bo mają oni wtedy długi czas na spłacenie zobowiązań, to już dla sprzedawców niekoniecznie. W niektórych branżach mowa jest nawet o kilku miesiącach, przez które oczekiwać trzeba na przyjście przelewu. Jeśli dojdą do tego jakieś opóźnienia, co czasami też ma miejsce, to takim sposobem można znacznie pogorszyć, a w pewnych sytuacjach wręcz nawet stracić płynność finansową.

Faktoring sposobem na długie terminy płatności

Rozwiązaniem takich problemów jest faktoring, jaki od paru lat zaczął się cieszyć dużą popularnością. Główna zasada działania faktoringu jest bardzo prosta. Do całej transakcji dochodzi trzeci podmiot pod postacią finansowej instytucji lub banku, jaki po wystawieniu faktury w krótkim terminie ją opłaca. Zaś należność za taki dokument klient opłacić będzie musiał już nie na konto wystawiającego, lecz faktorowi. Takie rozwiązanie przynosi przedsiębiorcy szereg wymiernych korzyści. W pierwszej kolejności otrzyma on pieniądze bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiony dokument sprzedaży.

Zobacz też  Rekordowe upały w Polsce – ile pokażą termometry?

W zależności od ustalonego sposobu rozliczeń zostanie wypłacona od razu pełna kwota, lub jedynie jej część, a kolejna po opłaceniu przez odbiorcę należności. W niejednym przypadku rozwiązanie tego typu pozwala utrzymywać płynność finansową, zrobić zakup niezbędnych towarów i materiałów, lub też wypłacić wypłaty dla swoich pracowników. Dzięki temu można uniknąć zatorów płatniczych, jakie są tak często spotykane we współczesnym biznesie i niestety biznes ten poważnie hamują. W odróżnieniu od kredytów bankowych nie trzeba tutaj dysponować zdolnością kredytową czy przedstawiać jakiejś dużej ilości informacji o ogólnym stanie swojej firmy.

Formalne rozpoczęcie usługi faktoringu

Kolejną zaletą faktoringu jest nieduża ilość formalności do spełnienia. Oczywiście zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja się odbędzie, niemniej nie tak dokładna jak w przypadku innych usług finansowych. Przeważnie standardową umowę faktoringu podpisuje się bezterminowo, z jakimś ustalonym okresem na wypowiedzenie. Dzięki temu pamiętać nie trzeba o tym, że co rok jest ona do odnowienia. Z kolejnych formalności koniecznych do spełnienia jest poinformowanie swoich odbiorców o zmianie w sposobie rozliczeń. Jest to o tyle istotne, że dowiedzieć się oni muszą, że od pewnego momentu przelewy mają być robione na rachunek faktora, a nie firmy wystawiającej faktury.

Zobacz też  Jak zaplanować zakupy spożywcze?

Jeśli będzie chodzić o kwestie zabezpieczeń, to tutaj najważniejsze właśnie są wystawione faktury. Jeżeli jakiś klient będzie się ociągał z płaceniem, to dokumenty takie stanowią podstawę to tego, aby rozpocząć proces windykacyjny. Oczywiście jak każdy produkt finansowy faktoring ma również kilka wad. Najważniejszą jest potrzeba zapłacenia jakiejś prowizji od wszystkich opłaconych wcześniej. Lecz dzisiaj konkurencja na finansowych rynkach jest tak duża, że banki zabiegają o klientów różnymi sposobami, też proponując interesujące oferty na usługi faktoringu. Trzeba również wiedzieć, że sam faktoring występuje obecnie w paru różnych wersjach, i dostosować sobie można te usługi do własnych wymagań.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To powinno ci się spodobać

Dodaj swoją opinię

Archeolog

Archeolog to miejsce, gdzie dokopiesz się ciekawych informacji na przeróżne tematy. Nie skupiamy się na jednej tematyce. Tworzymy i publikujemy treści na różne zagadnienia. Czytaj & komentuj.

 

 Projekty domów Podkarpacie

Kategorie

pozycjonowanie lokalne

Aktualności

@ Archeolog.edu.pl // Wszelkie prawa zastrzeżone