Nauka rysowania wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna. Choć niektórzy uważają, że to kwestia talentu, moim zdaniem każdy może nauczyć się rysować. To umiejętność jak każda, która wymaga systematyczności i ćwiczeń. I tak, przyznaję – jednym idzie to łatwiej, innym wolniej, niemniej każdy może osiągnąć zadowalające efekty w rysunku.
Kiedy zacząć naukę rysunku?
Rysować można nauczyć się w każdym wieku. Podobnie jak z pływaniem, jazdą na rowerze czy tańcem – praktycznie nie ma limitu wieku by naukę rysunku. Jeśli sięgniesz swoją pamięcią do czasów przedszkolnych i wczesnoszkolnych to przypomnisz sobie, że wszyscy wtedy rysowali. Nikt się nie wzbraniał przed tą czynnością i wymigiwał brakiem talentu, po prostu brało się kredki i rysowało.
Wniosek – daj dziecku kredki jak najwcześniej i niech ćwiczy rękę. Istnieje coś takiego jak pamięć manualna, dlatego wykładowcy na studiach artystycznych jako jedno z pierwszych zadań zadają studentom rysowanie linii pionowych, poziomych i skośnych – na długość całej kartki. Ćwiczenie to ma na celu wyrobienie ruchów ręką i wytworzenie właśnie pamięci manualno-mięśniowej.
Proste rysunki – jak narysować?
Naukę najlepiej rozpocząć od obserwacji. Jest to ważny element rysowania, który pozwala na uświadomienie sobie, że każda, nawet najbardziej skomplikowana rzecz składa się z podstawowych kształtów takich jak okrąg, walec, prostokąt, trójkąt itp. Nauka patrzenia na obiekty to podstawa w rysunku. Dlatego tak ważne na początku drogi artystycznej jest szkicowanie z natury.
Nie wierzysz mi, że wszystko składa się z trójkątów, owali i prostokątów? Weź sobie jakieś zdjęcie z gazety i naszkicuj na nim kształty, które zauważasz. Rysuj po zdjęciu. Zaznacz koronę drzewa jako okrąg, a chudego człowieka jako prostokąt. To samo z twarzą – głowa to okrąg, nos walec, oczy i uszy wydłużone lekko okręgi. Podstawowa zasada w szkicowaniu – rysuj zawsze od ogółu do szczegółu.
Nikt też nie każe Ci od razu szkicować jak Leonardo da Vinci. Zacznij od łatwych rysunków dla dzieci. Zbiór takich ćwiczeń znajdziesz np. na stronie drukowanki.pl
Rysuj jeden rysunek dziennie
Żeby nauczyć się rysować, trzeba być wytrwałym i sumiennie ćwiczyć. Dobrym sposobem jest założenie sobie szkicownika, w którym będziemy codziennie rysować powiedzmy jeden rysunek. Jeśli będziemy zdeterminowani i się nie zniechęcimy, zauważymy postępy. Oprócz codziennych ćwiczeń rysunku, warto jest wracać do swoich wcześniejszych prac. Absolutnie ich nie wyrzucaj, nawet jeśli nie są zbyt udane. Po pewnym czasie zajrzyj do nich znowu, a zauważysz jak duży postęp zrobiłeś. Odkryjesz też błędy, które wcześniej popełniałeś i utwierdzisz się w przekonaniu, że faktycznie się rozwijasz, nawet jeśli nie zauważasz tego dzień po dniu.
Ile trwa nauka rysowania?
Z nauką rysowania niestety nie ma drogi na skróty. Nawet jeśli ktoś ma talent, też musiał poświęcić mnóstwo czasu na to, by go rozwinąć i dojść do perfekcji. Dlatego nie można jednoznacznie określić ile zajmie to czasu. Każdy rozwija się w swoim tempie. Wszystko zależy też z jakim zaangażowaniem będziesz ćwiczył.
Rysowanie to taka umiejętność, którą trzeba nieustannie szlifować. Po dłuższej przerwie musisz znów rozrysować rękę. Tak samo jak z ćwiczeniami fizycznymi. Jeśli ćwiczysz regularnie, będziesz w dobrej formie cały czas, a kiedy masz przerwę od aktywności fizycznej, mięśnie muszą ponownie przyzwyczaić się do ruchu. Nie ustawaj więc w swoich zapędach artystycznych i ćwicz, ćwicz. Jak to mówią – papier wiele zniesie.