Synoptycy zapowiadają kolejną falę gorąca, która ma zalać nasz kraj w drugiej połowie lipca. Potężne upały mają dotknąć także inne kraje europejskie – w Wielkiej Brytanii może być ponad 40 st. C, co jak na ten kraj stanowi niespotykaną wartość. A jakich temperatur możemy spodziewać się w Polsce?
Jaki jest rekord temperatury w Polsce?
Ocieplenie klimatu mogłoby sugerować, że rekordy temperatur w Polsce były notowane w ostatnich latach. Nic bardziej mylnego, czołówkę otwierają bowiem rekordy z dwudziestolecia międzywojennego. Chodzi o 40,2 st. C w Prószkowie w województwie opolskim oraz 40 st. C w Zbiersku w województwie wielkopolskim. Rekordy te zanotowano 29 lipca 1921 roku. Biorąc jednak pod uwagę, że do oficjalnych rekordów zaliczają się jedynie temperatury zmierzone w określonych punktach pomiaru, możemy śmiało założyć, że w ostatnich latach w Polsce zdarzały się wyższe temperatury.
Jakich temperatur możemy się spodziewać w lipcu i sierpniu?
W ostatnich latach regularnie notujemy rekordy dla XXI wieku. 19 czerwca 2022 roku w Słubicach osiągnięto wynik 37,8 st. C, co było wynikiem niższym o zaledwie 0,5 st. w porównaniu z czerwcowym rekordem z 2019 roku. Wiele wskazuje na to, że nadchodząca fala upałów może przynieść nowe rekordy i to niestety z czwórką z przodu. O ile początek drugiej połowy lipca ma być dość umiarkowany, o tyle pod koniec lipca i na początku sierpnia synoptycy przewidują potężną falę gorąca, która może wywindować słupki rtęci wysoko ponad próg 35 st. C.
Jak chronić się przed rekordowymi upałami?
Rekordowe upały wymagają szczególnej ochrony. W te dni należy spożywać więcej wody niż zwykle i zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej półlitrową butelkę. Nieodzowne są również bardzo lekkie, oddychające ubrania. Z kolei skórę należy chronić kremem lub olejkiem z mocnym filtrem SPF. W te dni nie należy przesadzać z klimatyzacją – zbyt duża różnica temperatur może być bardzo niebezpieczna dla organizmu, a zatem ustawiajmy temperaturę na rozsądny poziom. Starajmy się także pomagać w zakupach oraz innych codziennych obowiązkach osobom starszym, które są najbardziej narażone na zgubne konsekwencje upału.