Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna ARTYKUŁ SPONSOROWANY Rekordowe upały w Polsce – ile pokażą termometry?

Rekordowe upały w Polsce – ile pokażą termometry?

autor Archeolog
80 wyświetleń

Synoptycy zapowiadają kolejną falę gorąca, która ma zalać nasz kraj w drugiej połowie lipca. Potężne upały mają dotknąć także inne kraje europejskie – w Wielkiej Brytanii może być ponad 40 st. C, co jak na ten kraj stanowi niespotykaną wartość. A jakich temperatur możemy spodziewać się w Polsce?

Jaki jest rekord temperatury w Polsce?

Ocieplenie klimatu mogłoby sugerować, że rekordy temperatur w Polsce były notowane w ostatnich latach. Nic bardziej mylnego, czołówkę otwierają bowiem rekordy z dwudziestolecia międzywojennego. Chodzi o 40,2 st. C w Prószkowie w województwie opolskim oraz 40 st. C w Zbiersku w województwie wielkopolskim. Rekordy te zanotowano 29 lipca 1921 roku. Biorąc jednak pod uwagę, że do oficjalnych rekordów zaliczają się jedynie temperatury zmierzone w określonych punktach pomiaru, możemy śmiało założyć, że w ostatnich latach w Polsce zdarzały się wyższe temperatury.

Jakich temperatur możemy się spodziewać w lipcu i sierpniu?

W ostatnich latach regularnie notujemy rekordy dla XXI wieku. 19 czerwca 2022 roku w Słubicach osiągnięto wynik 37,8 st. C, co było wynikiem niższym o zaledwie 0,5 st. w porównaniu z czerwcowym rekordem z 2019 roku. Wiele wskazuje na to, że nadchodząca fala upałów może przynieść nowe rekordy i to niestety z czwórką z przodu. O ile początek drugiej połowy lipca ma być dość umiarkowany, o tyle pod koniec lipca i na początku sierpnia synoptycy przewidują potężną falę gorąca, która może wywindować słupki rtęci wysoko ponad próg 35 st. C.

Jak chronić się przed rekordowymi upałami?

Rekordowe upały wymagają szczególnej ochrony. W te dni należy spożywać więcej wody niż zwykle i zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej półlitrową butelkę. Nieodzowne są również bardzo lekkie, oddychające ubrania. Z kolei skórę należy chronić kremem lub olejkiem z mocnym filtrem SPF. W te dni nie należy przesadzać z klimatyzacją – zbyt duża różnica temperatur może być bardzo niebezpieczna dla organizmu, a zatem ustawiajmy temperaturę na rozsądny poziom. Starajmy się także pomagać w zakupach oraz innych codziennych obowiązkach osobom starszym, które są najbardziej narażone na zgubne konsekwencje upału.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To powinno ci się spodobać

Dodaj swoją opinię

Archeolog

Archeolog to miejsce, gdzie dokopiesz się ciekawych informacji na przeróżne tematy. Nie skupiamy się na jednej tematyce. Tworzymy i publikujemy treści na różne zagadnienia. Czytaj & komentuj.

 

 Projekty domów Podkarpacie

Kategorie

pozycjonowanie lokalne

Aktualności

@ Archeolog.edu.pl // Wszelkie prawa zastrzeżone